Transport w Polsce

Krajowy transport autobusowy w Polsce

Autobusy są bardzo wykorzystywane w Polsce jako środek transportu; istnieje długa droga łącząca miasta i wsie w całym kraju.

Gmapałównym ośrodkiem w Polsce jest Warszawa, stolica Polski. Niektóre z miejsc ważnych jako węzły autobusowe to także Wrocław, Lublin, Kraków, Poznań i Katowice. Dworce autobusowe znajdują się zwykle w centrach miast, w pobliżu dworców kolejowych.

Sieć autobusowa w Polsce rozwijała się po II wojnie światowej, kiedy nie mogła dotrzeć do mniejszych wiosek i odległych miejsc. Sytuacja zmieniła się na początku lat 90. ubiegłego wieku z częściową liberalizacją rynku i masowej motoryzacji Polski; transport autobusowy został zdezorganizowany, największy krajowy przewoźnik autobusowy Od połowy lat 90. sytuacja zaczęła się zmieniać, ale na lepsze; PKS był i nadal jest dominujący, ale bardzo niskie ceny biletów.

Międzynarodowy transport autobusowy do iz Polski działa jeszcze lepiej niż transport krajowy. Polska ma bardzo dobre połączenia autobusowe z 26 krajami europejskimi, w tym z Francją (Paryż, Lyon, Grenoble), Niemcami (Bonn, Dortmund, Berlin itp.), Węgrami (Budapeszt), Ukrainą, Holandią, Rosją, Belgią, Szwajcarią, Włochami, Rumunia, Austria (Wiedeń), a nawet Wielka Brytania.

Sprawa z międzynarodowym transportem autobusowym w Polsce jest podobna do przypadku krajowego transportu autobusowego. Koniec lat 80. był przełomem na międzynarodowym rynku autobusów; państwo zrezygnowało z monopolu na transport autobusowy, który udostępnił rynek prywatnym przewoźnikom.

Jakość usług autobusowych w Polsce

Jakość autobusów i autobusów w Polsce zależy od przewoźnika i przebytej odległości, ale ogólnie autobusy są w bardzo dobrym stanie i wyposażone w klimatyzację. Bardziej prawdopodobne jest, że autobusy na trasach międzynarodowych będą miały telewizory, toalety, rozkładane siedzenia, a czasami są też możliwości zakupu gorących / zimnych napojów lub przekąsek.

Jeśli podróżujesz po Polsce, bardzo często zdarza się, że kierowcy autobusów nie mówią po angielsku. Na trasach międzynarodowych jest bardziej prawdopodobne, że kierowcy będą mówić po angielsku lub innym języku obcym. Autobusy na międzynarodowych trasach długodystansowych wykonują jeden lub więcej przystanków na trasie.

Ceny biletów autobusowych

Ceny biletów autobusowych w Polsce są podobne do biletów na pociąg, ale bardzo często są znacznie tańsze. Autobusy mają również zniżki dostępne dla różnych kategorii, takich jak dzieci, studenci, emeryci … Ceny zależą również od firmy autobusowej.

Bilety autobusowe są kupowane głównie od kierowców autobusów, a następnie na dworcach autobusowych (usługa ta może nie być dostępna na wszystkich dworcach autobusowych) lub w kasach firm autobusowych. Niektóre firmy zezwalają jedynie na zakup biletów przez Internet.

W odniesieniu do rezerwacji biletów i miejsc, zależy to od firm autobusowych i dworców autobusowych, więc przed podróżą należy sprawdzić.

Pasażerowie mogą przewozić swoje torby podręczne za darmo, a jeśli przewozisz dodatkowy, większy bagaż, zwykle będziesz musiał zapłacić określoną kwotę za sztukę bagażu; cena zależy od przewoźnika, ale niektórzy przewoźnicy dopuszczają nawet bagaż bez bagażu (o ile nie przekracza on wcześniej określonych wymiarów).

Transport zwierząt (zwierząt domowych) i rowerów zależy przede wszystkim od firmy autobusowej i czy jest wystarczająco dużo miejsca w autobusie lub w bagażniku. Zwykle będziesz dodatkowo obciążany za transport roweru; cena jest ustalana przez same firmy autobusowe. Jeśli jest to dozwolone, zwierzęta są zazwyczaj małe i powinny być transportowane w odpowiednich pojemnikach i muszą posiadać paszporty, jeśli podróżujesz za granicę.